Šalvěj Divotvorná

15. února 2009 v 15:49 |  Drogy


Kvetoucí šalvěj
Šalvěj divotvorná je víceletá rostlina dorůstající výšky jednoho metru s málo větvenou vzpřímenou lodyhou. Na stonku jsou vejčité 15 cm dlouhé listy s pilovitou čepelí. Rostlina kvete v prosinci 15 mm velkými, namodralými květy, které jsou sestaveny v chudých lichopřeslenech dlouhých 40 cm

Způsob užití, rizika, účinek

Žvýkání

Podle původního rituálu Mazatéků se listy žvýkají. Ze sežvýkaných listů se poté postupně uvolňuje tolik žádaná účinná látka salvinorin A. Tento způsob užití má své výhody i nevýhody: z rozžvýkaných listů se uvolňují látky postupně a přímo na ústní sliznici, kde začínají působit asi po 10 minutách a účinek trvá přibližně 1 - 3 hodiny; tento způsob užití je ale značně nepříjemný, protože šalvěj nemá zrovna nejlepší chuť a také účinky drogy nejsou tak silné. Doporučené dávky kolísají od pěti párů lístků (tj. deseti lístků) až ke 120 párům (ať už se jedná o lístky šalvěje či houbičky, Mazatékové je vždy počítají a přijímají v párech). Dávka 25 párů (50 lístků) je patrně průměrná, i když na ni člověk potřebuje velký keřík či několik malých, aby rostlinu zcela neoškubal. Protože lístky jsou různě veliké, je asi lepší měřit dávky váhově - 100 g listů by na psychedelický zážitek mělo plně postačit.
Někdy se rostlina rozdrtí, nechá vyluhovat ve vodě a pak přefiltruje. Mazatékové tradičně tuto rostlinu užívali bez jakýchkoliv problémů dlouhodobě. Indiáni využívali vizí vyvolaných touto šalvěji k tomu, aby mohli předpovídat budoucnost a zjistili, jak mají léčit nemocné.

Kouření


Salvinorin A - účinná látka obsažená v šalvěji divotvorné


Aneb způsob užívání "Západního světa". Tento způsob je pro organismus škodlivější (vlivem kouře, který jde do plic), nicméně se pro dosažení žádané euforie používá častěji - aktivní látky se do organismu zapojují okamžitě (30 - 60 sekund) a stav "zhulení" je mnohem silnější než u způsobu žvýkání čerstvých listů. Účinek mizí do 10 minut, kdy je možné užít další dávku. Usušené listy se mohou spolu s tabákem ubalit do cigarety (jointa), dát do vodní dýmky nebo bonga. Nejlepší je používat tryskový zapalovač, jelikož se nejvíce salvinorinu uvolňuje při teplotě, které se může dosáhnout pouze zapalovačem tryskovým (vyšší teplota).

Hlavní rizika užívání

Rizika užívání této drogy jsou spojena s obtížností odhadu množství účinné látky v aplikované dávce. To platí zejména pro užití kouřením, kdy účinky nastupují rychleji, jsou silnější a trvají kratší dobu než při orálním užití. Při aplikaci vysokých dávek jsou hlavním nebezpečím úrazy vyplývající ze zhoršené pohybové koordinace (dopravní nehody, pády z výšek apod.). Proto je vhodné, aby při aplikaci byla vedle užívajícího ještě další střízlivá osoba schopná v případě nevolnosti nebo problému včas zasáhnout a pomoci. V současné době neexistují informace o hospitalizacích v důsledku toxických účinků šalvěje divotvorné. Vědecké testy prokázaly, že účinná látka salvinorin A není návyková. Dalším kladným faktem je, že není možné se touto drogou předávkovat, protože množství potřebné k úplné toxikaci je fyzicky nestravitelné.

Dávka

Zdrojem psychoaktivních účinků Šalvěje divotvorné je bicyklický diterpen salvinorin A. Ten je součástí pryskyřice, která se tvoří pod žláznatými chloupky (trichomy) na listech. Pryskyřice obsahuje také další látky, např. salvinorin B, C, D, ty však nejsou psychoaktivní. Salvinorin A je selektivním inhibitorem kappa-opiodních receptorů a je zatím jediná látka působící na tyto receptory, která nepatří mezi alkaloidy.
Průměrná účinná dávka salvinorinu A se pohybuje v rozmezí 0,2 - 1,0 mg. Jedná se tedy o vysoce účinnou látku a z přírodních halucinogenů je zatím nejsilnější, který byl doposud objeven. Obsah salvinorinu A v usušených listech je asi 0,9 - 3,7 mg/g v závislosti na ročním období. Největší potence dosahují listy v letních měsících.

Účinek
Účinky v nízkých dávkách jsou zejména zvýšení vizuální představivosti, pocity empatie, záchvaty smíchu a narušení pohybové koordinace. Časté jsou také pocity, kdy uživatele 'něco' táhne do strany, změní se směr a síla gravitace, nebo tělo obklopí pevná neviditelná krusta.
Vysoké dávky jsou charakteristické prohloubením optických halucinací (až na hranici ztráty kontaktu s realitou a úplným pohlcením vizemi), cestováním časem, disociací (rozpuštěním) osobnosti, případně spirituálními zážitky. Účinek lze vzdáleně přirovnat k lucidním snům, kdy si uprostřed snu uvědomíte, že spíte a můžete pak sen sami ovládat.
V běžných dávkách jsou účinky téměř nezaměnitelné s jinými psychedeliky, jen při velmi malých dávkách je účinek srovnatelný s marihuanou.

Legalita a právo

V České republice nejsou k dispozici ověřené informace o rozšíření užívání šalvěje divotvorné (Salvia divinorum), a to ani v populačních skupinách s vyšší prevalencí užívání psychoaktivních látek (např. mezi návštěvníky tanečních akcí). Internetové zdroje vypovídají spíše o sporadicky se vyskytujících individuálních experimentech s touto rostlinou a jejími extrakty. Na výskyt užívání šalvěje divotvorné v ČR upozornil denní tisk v r. 2006; informace o užívání se médiích objevují opakovaně - podle některých zdrojů pozorují nárůst zájmu o šalvěj divotvornou lékárníci.
Šalvěj divotvorná ani hlavní účinná látka salvinorin A nejsou zařazeny na seznamy omamných a psychotropních látek podle mezinárodních úmluv OSN o kontrole drog. Některé státy v uplynulých letech již podřídily šalvěj divotvornou nebo salvinorin A systému kontroly podle svých právních řádů. Austrálie zařadila jak rostlinu, tak její hlavní účinnou látku na seznam nejpřísněji regulovaných drog v roce 2002, a učinila tak protiprávním její prodej i přechovávání. Z dalších států postupovaly obdobně Dánsko v roce 2003, Itálie v roce 2005, Švédsko a Belgie v roce 2006 a Německo v roce 2008.
Šalvěj divotvorná ani salvinorin A nejsou uvedeny mezi omamnými a psychotropními látkami zařazenými do příloh zákona o návykových látkách (zák. č. 167/1998 Sb.), platného v ČR. I přesto mohou být některé formy zacházení s touto psychoaktivní látkou - např. prodej či jiné způsoby rozšiřování - v ČR trestně postižitelné podle platných právních norem.
Ustanovení § 188a trestního zákona, postihující "šíření toxikomanie", se totiž vztahuje nejen na omamné a psychotropní látky uvedené v přílohách zákona o návykových látkách, ale na všechny látky "způsobilé nepříznivě ovlivnit psychiku člověka nebo jeho ovládací nebo rozpoznávací schopnosti nebo sociální chování". Tomu, kdo "zneužívání" takové látky "podněcuje nebo šíří", může být vyměřen trest odnětí svobody až na 3 roky nebo (pokud spáchá tento trestný čin např. prostřednictvím tisku či internetu) trest odnětí svobody v trvání 1 až 5 let. Z právního hlediska je v takových případech rozhodující prokázání úmyslu šířit či podněcovat užívání dané látky pro její psychoaktivní účinky.

šalvěj si můžete koupit přes internet!

 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 josefine-madeline josefine-madeline | Web | 4. března 2011 v 21:51 | Reagovat

nejlepsi blog :) mas fakt skvelej blog o tyhle veci se zajimam :) muzes odepsat na muj blog pod neco :)

2 Albertreaby Albertreaby | E-mail | Web | 2. června 2018 v 18:28 | Reagovat

The prostate related is a vital portion of a male's the reproductive system. It secretes fluids that assisted in the transportation and activation of sperm. The men's prostate is located just before the rectum, below the bladder and surrounding the urethra. When there is prostate problem, it will always be really miserable and inconvenient to the patient as his urinary product is directly affected.

The common prostate health problems are prostate infection, enlarged prostate and prostate cancer.

Prostate infection, also called prostatitis, is easily the most common prostate-related symptom in men younger than 55 years old. Infections with the prostate related are classified into four types - acute bacterial prostatitis, chronic bacterial prostatitis, chronic abacterial prostatitis and prosttodynia.

Acute bacterial prostatitis is the least common of most kinds of prostate infection. It is a result of bacteria perfectly located at the large intestines or urinary tract. Patients may feel fever, chills, body aches, back pains and urination problems. This condition is treated by making use of antibiotics or non-steroid anti-inflammatory drugs (NSAIDs) to relieve the swelling.

Chronic bacterial prostatitis is often a condition associated with a particular defect within the gland along with the persistence presence of bacteria inside the urinary tract. It can be due to trauma on the urinary tract or by infections received from other parts from the body. A patient may go through testicular pain, back pains and urination problems. Although it is uncommon, it could be treated by removal of the prostate defect as well as making use antibiotics and NSAIDs to treat the soreness.

Non-bacterial prostatitis accounts for approximately 90% of prostatitis cases; however, researchers have not even to determine what causes these conditions. Some researchers believe chronic non-bacterial prostatitis occur as a result of unknown infectious agents while other feel that intensive exercise and high lifting can cause these infections.

Maintaining a Healthy Prostate

To prevent prostate diseases, a proper diet is important. These are some of the steps you can take to keep your prostate healthy.

1. Drink sufficient water. Proper hydration is important for health and wellness and this will also maintain your urinary track clean.

2. Some studies suggest that a couple of ejaculations weekly will prevent prostate cancer.

3. Eat red meat without excess. It has been shown that consuming greater than four meals of beef weekly will increase the risk of prostate diseases and cancer.

4. Maintain an effective diet with cereals, vegetable and fruits to make sure sufficient intake of nutrients required for prostate health.

The most crucial measure to consider to make sure a healthy prostate would be to opt for regular prostate health screening. If you are forty years old and above, you should choose prostate examination at least 12 months.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama