LSD

15. února 2009 v 12:56 |  Drogy
-dekl,papír,trip atd..říká se tomu různě podle toho,jaký je na tom obrázek a tak...některým pejprům se řiká Hofmann(podle vynálezce LSD:)),Roling Stones:D,Cyklista a další...ale ať už se tomu říká jakkoli je nejvíc šílený,bláznivý vysmátý a nikdy nevíte co od toho máte čekat a možná proto je to tak lákavý :)))


Diethylamid kyseliny lysergové nebo také LSD je polosyntetická psychedelická droga. Má velmi intenzivní účinky i při velice nízkých nízkých dávkách (od 20 μg).Historie

LSD bylo poprvé syntetizováno Dr. Albertem Hofmannem v laboratořích švýcarské farmaceutické firmy Sandoz v Basileji již v roce 1938, účinky drogy ale Dr. Hofmann náhodou objevil až v roce 1943.
Do šedesátých let byly prováděny po celém světě rozsáhlé výzkumy jejích psychiatrických účinků. Bylo úspěšně používáno mj. jako psychoterapeutická pomůcka, v léčení depresí, schizofrenie, drogové závislosti a alkoholismu a dětského autismu. Brzy si jí také oblíbili někteří umělci (zdroj inspirace) nebo věřící (jako entheogen). Od toho byl už jen malý krok k získání si popularity mezi veřejností (zejména mezi příslušníky hnutí Hippies) a v důsledku jejího podávání bez odborného dohledu došlo k sérii nešťastných úmrtí a nehod. To vedlo v roce 1967 k prakticky celosvětovému zákazu LSD i ostatních psychedelik. Zajímavostí je že v komunistickém Československu bylo zakázáno jako poslední. Zde vedl výzkum Stanislav Grof.

Současný výzkum

Výzkum LSD je v současnosti ve světě vzácný a obvykle limitovaný pouze na testování na zvířatech. Ojedinělé výzkumy na lidech ale existují, například nedávný (2007) výzkum v Texasu prokázal že LSD může pomoci léčit těžší formy migrény. (Přípravky chemicky příbuzné LSD, např. methylsergid, se pro úlevu od migrén používaly již dříve.)

Užití a účinky

Účinky se případ od případu liší v závislosti na předchozích zkušenostech, momentální náladě i průběžném životním rozpoložení, aktuálním okolním prostředí a samozřejmě množství drogy. LSD se běžně užívá orálně, ve formě papírků napuštěných LSD (většinou rozměry 5x5 mm) či formě želatiny, tablety nebo krystalků Běžná dávka je 50μg-100μg. Obvykle se po dobu 8-14 hodin dostavují halucinace (Obvykle jen deformování existujících smyslových vjemů, ne vytváření nových. tzn - Osoba pod vlivem LSD neuvidí neexistující objekty když má otevřené oči.), iluze, vize, změna vnímání reality, odlišné prociťování emocí a času, častá je také smyslová synestezie, tedy prolínání smyslů (např pocit "vidění rukama" apod.) Tento stav se označuje jako psycholitický. Při vyšších dávkách (300-500+ μg) dochází také k dočasnému, ale úplnému odpoutání uvědomění od těla a ega (psychedelický stav).
Zážitky přitom mohou být jednoznačně pozitivní, ale i výrazně negativní. Často je uváděno zřetelné vnímání myšlenek zatlačených do podvědomí či nevědomí, právě toho se využívalo v psychoterapii. Mnoho uživatelů uvádí, že zážitek s LSD výrazně změnil jejich osobnost i vnímání světa. LSD má velmi malou toleranci do 3-7 dnů lze opakovat stejně intenzivní zážitek při stejné dávce. Fyzické účinky jsou zanedbatelné, vždy dochází k rozšíření zornic a obvykle k malému zvýšení teploty a tepu. Někdy může dojít i k jiným způsobeným silnou akutní autosugescí jako husí kůže, třas, slabá hyperglykémie, nechuť a podobně.

Nebezpečí plynoucí z užití
LSD nezpůsobuje žádný návyk a v čisté formě je naprosto netoxické (předávkování téměř není možné), jeho nebezpečí spočívá v možném nepochopení běžných nebezpečí nebo navození přímo hororových stavů které mohou vyústit i v sebevraždu. Ve vzácných případech po požití extrémně velkých dávek nečistého ("pouličního") LSD nebo u labilních osob může dojít k přechodným nebo trvalým psychickým poruchám. Všechna tato nebezpečí lze anulovat přítomností kvalifikovaného dozoru. Jelikož LSD není legální, neexistuje záruka kvality - LSD papírky mohou obsahovat nechtěné příměsi, nebo úplně jinou látku. Při užití LSD v těhotenství může dojít k poškození plodu.
Vážná zdravotní a psychická rizika mohou nastat při kombinaci LSD s některými jinými drogami nebo léky.

Mýty a fámy o LSD

Aneb jaká nebezpečí nehrozí.
  • LSD obsahuje toxický strychnin Tento nepravdivý výrok pravděpodobně vznikl z ojedinělé nehody kdy se dva lidé otrávili strychninem který jim byl prodám místo LSD.
  • LSD zůstává v těle navždy. Podle této fámy se LSD ukládá v těle do malých krystalků které při pozdějším uvolnění způsobují flashbacky. Příjemné i nepříjemné flashbacky sice po užití nastat můžou, ale LSD se rychle rozkládá při tělesné teplotě a tedy v těle nemůže dlouho zůstat.
  • LSD je možné vyrobit z určitého druhu piva. Tato fáma byla přes internet jednu dobu šířena jako vtip.
  • LSD může způsobit ztrátu základní motoriky a ztrátu návyků z dětství. Žádné takové případy nejsou dokumentovány. Tato teorie bývá často "podpořena" tím že LSD údajně přepaluje neuronové spoje, což není pravda.
  • LSD způsobuje poškození chromozomů. Byl prováděn pokus kdy těhotným opicím byla podána mnoho-tisícinásobná dávka LSD a mláďata se narodila mrtvá nebo postižená a z toho byl vyvozen tento závěr, pozdějšími výzkumy se ale ukázal jako mylný.

Chemie

LSD patří do rodiny ergolinových alkaloidů. Syntetizuje se reakcí kyseliny lysergové s diethylaminem. Kyselina lysergová se získává hydrolýzou ergotaminu který je v relativně velkém množství (cca 2% sušiny) obsažen v námelu. LSD je mírně zásaditá krystalická látka rozpustná ve vodě nebo lihu. Je velice nestabilní a rychle se rozpadá i při pokojové teplotě nebo na denním světle. Účinky LSD jsou vysvětlovány tím že aktivuje některé neuroreceptory mozkového hormonu serotoninu. Při běžných dávkách je aktivní pouze jeden určitý izomer této molekuly.

Soudobá produkce

Jelikož je účinné i při tak malých dávkách, LSD nikdy nebylo předmětem rozsáhlého narkobyznysu. Je ovšem poměrně náročné na syntézu a předpokládá se že ho vyrábí zkušení biochemici v plně vybavených laboratořích jen na několika místech na světě.

Legalita a právo

LSD je uvedeno v příloze zákona o návykových látkách (zák. č. 167/1998 Sb.) a jeho výroba, přechovávání nebo předávání jiné osobě bez povolení ministerstva zdravotnictví je tedy trestné

Z Wikipedií
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 amnestie amnestie | Web | 12. března 2013 v 12:38 | Reagovat

LSD může fungovat v některých případech jako lék. http://petr-boubel.blog.cz/1303/droga-lsd-muze-byt-i-lek LSD působí na některé nemoci.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama